1 C
Скопје

Е-настан „Соларна енергија во Скопје – предизвици и можности”

Осознавање на можностите за подобро искористување на сончевата енергија и предизвиците за нивно остварување во Скопје, град со 190 до 280 сончеви денови годишно, има за цел е-настанот „Соларна енергија во Скопје – предизвици и можности”, во организација на лабораторијата за социјални иновации – СмартАп.

За сончевиот потенцијал на Скопје на панел-дискусијата, како што најавуваат организаторите, ќе се вклучат експерти од различни сектори како јавниот, приватниот сектор и академијата, меѓу кои Александар Дединец од МАНУ.

Настанот се организира во соработка со Град Скопје, во склоп на иницијативата Градови од Иднината на Југоисточна Европа.

Прочитајте и...  Ќе се гради нова спортска сала во скопско Стајковци

Поврзани вести

Општина Центар усвои Стратегија за меѓуетничка интеграција во образованието

Слободен печат

Португалија иако во „локдаун” ќе избира нов претседател

Слободен печат

Царовска: Со новите образовни програми да ги поттикнеме најмладите критички да размислуваат и да фатат чекор со нивните врсници во најразвиените земји

Слободен печат

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат

СДСМ: Стандардот на припадниците на Армијата и понатаму ќе расте

Слободен печат

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

Остави Коментар