ДЗСИ нема ингеренции да контролира дали се почитува алгоритамот и бројот на патници во градскиот превоз

На новинарско прашање за тоа дали се спроведуваат контроли во градскиот превоз каде не се почитува посебниот протокол, директорката на ДЗСИ Ирина Сотирова-Бухова, како и директорот на Државен инспекторат за транспорт Руфат Хусеини истакнаа дека немаат ингеренции да постапуваат во врска со овој проблем.

-ДСЗИ има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и меѓуградскиот сообраќајк. Ние имаме ингеренции да контролираме колку пати и кој врши дезинфекција и дали возачите соодветно употребува лична заштитна опрема. Во домен наш е и дали има дезинфекциско средство во превозните средства. Инаку во однос на тоа колку патници има и дали се почитува алгоритамот. ДЗСИ нема ингеренции да постапува, рече Бухова.

На ова се надоврза Хусеини, кој посочи каде треба да се побараат детални информации.

Прочитајте и...  Во Јужна Кореја задолжителни заштитни маски во јавен превоз и такси

-Градскиот превоз во Скопје е во надлежност на општинските инспектори на Град Скопје. Подетални информации да се побараат во Град Скопје.

Прочитај повеќе

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат

Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

Слободен печат

Заев – Курти: Двете земји добро се справија со коронавирусот, неделава ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на мртвите во Шведска надмина 4.000, епидемиолозите тврдат дека бројат на друг начин

Слободен печат

Ако е автентична снимката од „орото“ во Чаир ќе има санкции, најави Чулев

Слободен печат

Црногорскиот премиер ја симна маската и најави отворање на границите на 1 јуни

Слободен печат

Силна бура ја погоди Западна Австралија, ветерот носи сѐ пред себе (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов случај на пренос на коронавирус од животно на човек ја вознемири Холандија

Слободен печат

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат