Џонсон заминува како лидер на Конзервативците, но останува премиер до есен

Борис Џонсон
Борис Џонсон / Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Борис Џонсон денеска ќе поднесе оставка од функцијата лидер на конзервативците, но ќе продолжи како премиер до есен, јави Би-Би-Си.

Конзервативната трка за лидерство ќе се одржи летово, а новиот премиер ќе биде поставен навреме за конференцијата на партијата на Ториевците во октомври.

Џонсон јавно ќе ја објави својата оставка подоцна денес.

Портпаролот на Даунинг стрит рече: „Премиерот ќе даде изјава за земјата денес“.

Владата на Борис Џонсон се распаѓа, тој одбива да поднесе оставака

Видео на денот