Џонсон се соочува со нови повици за оставка

Борис Џонсон/ Фото JESSICA TAYLOR / AFP / Profimedia

Конзервативен пратеник денеска поднесе писмо за недоверба на Борис Џонсон, а друг се откажа од функцијата помошник на британскиот министер за внатрешни работи, вршејќи нов притисок врз премиерот поради нелегалните забави во неговата резиденција на Даунинг стрит за време на заклучувањето поради пандемијата, пишува Ројтерс.

Боб Нил, претседател на парламентарната комисија за правда, рече дека официјалниот извештај за партиите објавен во средата покажал модел на „неприфатливо однесување“ со месеци за време на британската криза со коронавирусот и рече дека не смета дека објаснувањата на Џонсон се веродостојни.

„Довербата е најважната алатка во политиката, но овие настани ја поткопаа довербата не само во канцеларијата на премиерот, туку и во самиот политички процес“, рече Нил во изјавата. „За да се обнови таа доверба и да се продолжи понатаму, потребна е промена во раководството“.

Џонсон по објавувањето на извештајот рече дека ја преземал одговорноста за настаните, но одби да се повлече.

Друг конзервативен пратеник, Пол Холмс, претходно изјави дека поднесува оставка од својата владина улога како парламентарен приватен секретар во Министерството за внатрешни работи за да се фокусира на неговата „првична улога“, а тоа е работењето за гласачите.

„Јасно ми е дека со овие настани се создаде длабока недоверба и во владата и во Конзервативната партија. Вознемирувачки ми е тоа што оваа работа во ваше име е оцрнета од токсичната култура која се чинеше дека е навлезена во Даунинг стрит“, се вели во соопштението на Холмс.

Други конзервативни пратеници оваа недела рекоа дека поднеле писма во кои бараат гласање за доверба на Џонсон до претседателот на Комитетот на партијата од 1922 година – што ќе биде активирано ако се напишат 54 такви писма.

Писмата се доверливи, па само претседателот на Комитетот од 1922 година знае колку всушност се поднесени.

Сепак, Холмс потврди за Ројтерс дека не напишал писмо за да го повика Џонсон да поднесе оставка.

Видео на денот