Џонсон се бори за опстанок, пратениците се бесни бараат негова оставка

Борис Џонсон EPA-EFE/WILL OLIVER

Во тек е седница на британскиот парламент, на која премиерот Борис Џонсон се соочува со пратениците кои од него бараат тој да побара оставка.

Џонсон се соочува со обвиненија за кршење на карантинските мерки кога присуствуваше на забава на Даунинг стрит 10, во време кога целата земја беше во строг карантин.

 

Скандалот кој британските медиуми го нарекоа „Партигејт“ ја шокираше јавноста, а многу пратеници од опозицијата побараа итна оставка на Џонсон.

Покрај тоа, неодамна беше откриено дека сопругата на Џонсон – Кери Сајмонс, исто така за време на карантинот му организирала роденденска забава на својот сопруг.

 

 

Видео на денот