Џонсон не е загрижен за коронавирусот, вели има „План Б“

Борис Џонсон
Британскиот премиер Борис Џонсон/Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Бројот на заразени со коронавирус не предизвикува загриженост, изјави британскиот премиер Борис Џонсон, додавајќи дека нема причина за лансирање на „План Б“, кој наводно е во фиока со месеци, но кој треба да остане таму.

А инциденцата во Британија е околу 400 новозаразени на 100.000 жители во последните седум дена, што е толку поголема отколку во Германија каде што алармираат речиси погласно од кога било, пишува Ројтерс.

Мерки како во Германија незамисливи

„Малку е збунувачки“, вели здравствениот експерт Азим Маџид од Империјалниот колеџ во Лондон во интервју за dpa. Факт е дека ситуацијата на Велика Британија не е добра.

„Од јули, никогаш не сме имале помалку од околу 30.000 нови инфекции на ден“, вели Маџид. Дури неодамна, некои земји со уште поголем број на нови инфекции ја престигнаа Велика Британија по бројот на нови инфекции. Во последно време, обично има од 40.000 до 50.000 нови инфекции дневно.

Мерките предвидени со „Планот Б“, за кои Борис Џонсон не сака ни да размислува, не се толку драстични како во некои други земји. Планот предвидува препораки да се работи од дома, да се носат маски во некои области и да се има потврда за вакцинација или негативен тест за големи настани. Во Англија, не можат ни да замислат мерки што се воведени како во Германија, како што се 3G, 2G или 2G плус. (3G значи пристап само до оние кои прележале ковид, кои се вакцинирани или имаат нов негативен тест, 2G значи само оние кои прележале ковид и се вакцинирани, а 2G плус значи обврска за тестирање и за вакцинираните и за оние кои прележале ковид).

Пред неколку месеци имаше силен отпор за воведување на вакви мерки, а пред воведувањето на ваквата потврда тие беа означени како дискриминаторски. Шкотска и Велс, кои сами одлучуваат против мерките за коронавирус, воведоа сертификат за вакцинација.

Стадо имунитет?

Што се однесува до процентот на вакцинирани во Британија, ситуацијата е слична како и во Германија. Речиси 69 отсто од населението веќе примиле втора доза од вакцината, а примањето трета доза е бавно, а неговата ефикасност веќе се покажува кога би се споредиле состојбите кај возрасните групи. Додека стапката на позитивни кај постарите лица, кои веќе ја примиле третата доза, е прилично мала, стапката на позитивни кај училишните деца е највисока.

„Планот Б требаше да биде воведен одамна“, вели Маџид. Но, британската влада одлучи да не дејствува превентивно, туку најрано кога е всушност ќе биде предоцна, вели тој. За среќа, бројот на луѓе кои завршуваат во болниците, благодарение на вакцината, не е толку драматичен како минатата зима.

Видео на денот