Џил Бајден оваа недела во Романија и Словачка, ќе се сретне со семејствата на украинските бегалци

Американскиот претседател и првата дама Џо и Џил Бајден/ Фото EPA-EFE/Ken Cedeno / POOL

Првата дама на САД Џил Бајден оваа недела ќе отпатува во Романија и Словачка за да се сретне со семејствата на украинските бегалци, американските хуманитарни и воени работници и вработените во амбасадата, соопшти денеска нејзиниот кабинет.

Патувањето на Џил Бајден е планирано меѓу 5 и 9 мај.

Посетата ќе биде уште една демонстрација на американската поддршка за Украина и земјите кои и помагаат.

Џил Бајден ќе замине во Романија и Словачка по ненадејната посета на Украина на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, која минатата сабота се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Романија и Словачка примија стотици илјади украински бегалци од почетокот на руската инвазија врз Украина.

Видео на денот