Џејдон Санчо би можел да се врати во Борусија Дортмунд

фото: EPA-EFE/ASH ALLEN

Борусија Дортмунд размислува за повторно ангажирање на Џејдон Санчо (23), објави „Спорт Билд“. Раководството на германскиот фудбалски клуб ја разгледува можноста да го ангажира крилниот напаѓач на позајмица во зима.

Англискиот фудбалер Санчо е исфрлен од првиот тим на Манчестер јунајтед откако влезе во конфликт со менаџерот Ерик тен Хаг.

Санчо се пресели на „Олд Трафорд“ во летото 2021 година од Борусија за 85 милиони евра. Сепак, 23-годишниот играч никогаш не успеал да го покаже сиот потенцијал во Јунајтед, што го прави неговиот излезен трансфер многу возможен.

Има три настапи оваа сезона и до сега има вкупно 82 натпревари за Манчестер јунајтед, постигнувајќи 12 гола, и осум асистенции.

Крилниот напаѓач играше на Сигнал Идуна Парк четири години, а претходно беше дел од академијата на Манчестер сити.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот