Двократен европски шампион во „најскапиот натпревар на светот“ за влез во Премиер лигата

Нотингем Форест го совлада Хадерсфилд во доигрувањето на Чемпионшип/Фото: instagram.com/officialnffc/

Фудбалерите на Нотингем Форест, двократниот европски првак од 1979 и 1980 година, по 23 години ќе имаат можност да се вратат во елитата на англискиот фудбал.

Нотингем Форест и Хадерсфилд таун ќе играат на 29 мај на стадионот „Вембли“ во Лондон во финалето на плеј-офот за Чемпионшип за последното место кое води во Премиер лигата.

Директен пласман во елитното друштво изборија Фулам и Борнмаут, а последниот учесник ќе го решава финалето на плеј-офот на Чемпионшип кој ја носи титулата „најскап натпревар во светот“.

Имено, тимот што ќе влезе во премиерската титула преку финалето на плејофот, сметајќи ги ТВ и комерцијалните права, и заработката од натпревари, следната сезона ќе заработи неверојатни 200 милиони евра, а доколку остане во лигата ќе добие уште 100.

Нотингем Форест стигна до финалето откако го совлада Шефилд Јунајтед со 3-2 по подоброто изведување пенали. Форест победи со 2:1 на првото гостување, а Шефилд Јунајтед одговори со идентична победа, па пеналите го решија победникот.

Хадерсфилд Таун беше подобар од Лутон Таун во два полуфинални натпревари. Откако првиот меч заврши 1-1, Хадерсфилд Таун на домашен терен во понеделникот во реваншот славеше со 1-0 и се пласираше во финалето.

Финалето ќе се игра на 29 мај на стадионот „Вембли“ со почеток во 17.30 часот и многумина би сакале да го видат Нотингем Форест повторно во елитното место на англискиот фудбал за првпат од 1999 година.

Видео на денот