Двојно повеќе инфицирани од вчера: Србија денеска пријави 120 заболени со ковид-19, едно лице почина

Во последните 24 часа во Србија се направени 7.076 тестови од кои позитивни резултати добиле 120 лица, а властите пријавија и еден смртен случај. Според податоци на Министерството за здравство и на Институтот „Батут“ , на респиратори се приклучени 19 пациенти. Колку за илустрација, вчерашниот ковид биланс во Србија изнесуваше 51 позитивно лице.

Дури 71 отсто од позитивните тестови во изминатото деноноќие се однесуваат на лица од Белград додека епидемиолозите предупредуваат дека кон крајот на октомври и почетокот на ноември се очекува трет бран на коронавирусот, што создава дополнителни главоболки за тамошните власти, но и за сите останати.

Прочитајте и...  Совети од Обама се добредојдени, но Бајден ќе води свој мандат

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian