Две сценарија за крај на првенството во пинг понг

Во очекување на олабавување на рестриктивните мерки донесени од владата, пинг понгарската федерација изготви план на кој начин да се заврши сезоната 2019/20.

На 8 март се одиграа последните натпревари во пинг понгарското првенство. Од тој датум поради пандемијата предизвикана од коронавирусот, како и во другите спортови така и во пинг понгот беа одложени натпреварувањата.

Во очекување на олабавување на рестриктивните мерки донесени од владата, пинг понгарската федерација изготви план на кој начин да се заврши сезоната 2019/20.

Според првото сценарио доколку условите овозможат одигрување на откажаните натпревари заклучно со 5 јули, планирано е во три натпреварувачки циклуси да заврши лига првенството за сезоната 2019/20. Во првиот и во вториот циклус планирано е да се заврши регуларниот дел од лига првенството, додека третиот циклус е предвиден за плеј оф натпреварите кои поради ситуацијата би имале скратен формат. Во плеј офот учествуваат четири најдобро пласирани екипи од супер лигата по завршувањето на регуларниот дел од првенството. Во истиот, трет циклус планирано е одигрување и на бараж натпреварите за пласман во повисок степен на натпреварување и опстанок во лигите.

Прочитајте и...  „Дијамантот“ блеска во Наполи: Уште повисоки оценки за Елмас!

Пинг понгарската федерација доколку има услови за продолжување на натпреврите, изготви план за преземање на мерки кои се во согласност на препораките за спречување на ширењето на заразата од корона вирусот.

Доколку сепак условите не дозволат завршување на првенството до 5 јули, пинг понгарската федерација изготви план според кој нема да има испаѓање од лигите.
За да нема оштетени екипи според моменталната ситуација на табелите во лигите од првенството Супер лигата ќе се прошири од осум на десет екипи, од првата лига во супер лига ќе се пласираат првопласираните три екипи. Првата лига ќе се пополни со трите првопласирани екипи од регионалните втори лиги.

Доколку првенството нема можност да се одигра до крај, пинг понгарската федерација нема да прогласи шампион за сезоната 2019/20. Државните првенства во поединечна конкуренција планирано е да се одржат во септември, паралелно со почетокот на новата сезона.

Прочитајте и...  Македонската ракометарка Ливриниќ позитивна на коронавирус

Исто така пинг понгарската федерација донесе одлука сите идни натпреварувања да се одржат во сала која што има трибина со што ќе се овозможи придржување на препораките за физичка дистанца.

Прочитај повеќе

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат

Македонија нема да игра на ракометниот Мундијал, ракометарите не добија вајлд-карта

Слободен печат

Кај Федерер ги истакнуваат само квалитетите, а кај Новак само маните

Слободен печат

Барселона го потврди трансферот на Калатес

Слободен печат

Голем удар за шпанските екипи, стоп за обложувалниците

Слободен печат