Две прашања кои можат да ви откријат колку ќе трае вашиот брак – Одговорете ги!

Доколку некогаш сте се прашувале дали постои некаква формула за долготрајност на бракот, одговорот на овие две прашања би можел да биде клучот.

Имено, економистите Леор Фредберг и Стивен Стерн направиле истражување на Универзитетот Вирџинија така што 4242 пара ги прашале две едноставни прашања и потоа ги следеле во наредните шест години.

Ова се прашањата:

Колку сте среќни во бракот во однос на тоа колку би биле среќни доколку не сте во брак?

Што мислите, како вашиот партнер одговорил на тоа прашање?

Резултатите покажаа дека тие кои одговориле дека би биле еднакво среќни и да се сами се оние кои се развеле во тие шест години.

„Идејата на љубовта овде е тоа што вашиот партнер ви претставува посебен вид на среќа“, објаснува Фредберг и продолжува: „Иако сите имаат некакви проблеми кои можат негативно да влијаат на среќата, самиот факт дека вашиот партнер е тука покрај вас би требало да ве прави посреќни“.

Прочитајте и...  Најактуелната борба во овој период - Еве како да ја спречете појавата на целулит

Истото итражување покажало дека само 40 проценти од испитаниците успеале да го предвидат одговорот на својот партнер на тоа прашање, а дури 60 проценти не знаеле прецизно да наведат некои основни информации за својот партнер.

Отприлика 50 проценти од браковите завршиле со развод, па овој мал тест би можел да биде добра работа и проценка за одредување на трајноста, односно можниот распад на бракот.

Прочитај повеќе

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите осудувачи се кријат во овие 2 хороскопски знаци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Северина ја отвори летната сезона со фотографија во костим за капење

Слободен печат

Се враќа „La Casa De Papel“, еве кога ќе можете да уживате во петтата сезона

Слободен печат

Најактуелната борба во овој период – Еве како да ја спречете појавата на целулит

Слободен печат

Шајло Џоли Пит напoлни 14 години

Слободен печат

Зборови за Кљок од Сани: Неговата фризерница ќе остане синоним за авангарда

Ј.К.Д

Нешто вкусно за целото семејство – Портокал колачиња

Слободен печат