Две нови жртви од коронавирус во Косово

Министерството за здравство на Косово објави денеска дека две лица починале во раните утрински часови на Инфективната клиника на Клиничкиот и универзитетски центар на Косово како последица на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Жртви на новиот коронавирус се 59-годишен маж од Приштина и 70-годишна жена од село Кориша во Призрен. Обајцата страдале од пропратни болести, потешки форми на дијабетес, и биле примени на Инфективно во тешка здравствена состојба – мажот пред два, а жената пред четири дена.

Со ове два случаи, вкупната бројка на починати од Ковид-19 во Косово се зголеми на три, откако на 22 март почина 82-годишен маж, кој страдал и од хронични респираторни болести. Заразени се, заклучно со вчерашниот ден, 145 лица. 

Прочитајте и...  Грција во првиот бран туристи ги очекува Германците, Кипарците и Израелците

Прочитај повеќе

Угостителите се одговорни да бараат лични карти, информативни посети во наредните 10 дена (ВИДЕО)

Слободен печат

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат