Две македонски идеи наградени на регионалниот натпревар „Филантропија преку зелени идеи”

Производство на био смарт ориз и мобилна апликација што ги наградува сите еколошки одговорни корисници се двете македонски зелени идеи што добија поддршка од 10.000 долари на овогодинешниот регионален натпревар „Филантропија преку зелени идеи”.

На натпреварот, што од 9-ти до 12-ти јули се одржа во Тирана, вкупно 21 учесник од седум земји ги презентираа своите идеи и се бореа за една од четирите награди во вредност од 10.000 долари.

– Двете награди за нашата земја се доказ дека ние имаме идеи, луѓе и посветеност да бидеме лидери во зелената економија. Ние во АРНО гледаме на овој натпревар не само како на извор на финансии и поддршка за локални бизниси, туку и како инспирација и охрабрување за сите наши граѓани за зелена економија и социјално претприемништво. Горди сме, оваа година конкуренцијата беше голема и силна, ние многу се подготвувавме со нашите натпреварувачи и, еве ги резултатите- си дојдовме дома со две од четири награди, нагласи Ирина Јаневска од Здружението за социјални иновации „АРНО”.

Прочитајте и...  Светските компании го бојкотираат Фејсбук: Рекламирањето преку интернет сѐ попривлечно за македонските фирми

Олга Рајчиќ , која освои 10.000 долари за реализација на апликацијата „Challenger”, наведе дека натпревартот за неа е незаборавно искуство.

– Да бидете опкружени со луѓе од регионот кои ја имаат истата пасија, да создадат бизнис за одржлива иднина е навистина единствено чувство. Овој натпревар дополнително ни ја врати вербата дека и на Балканот може да се случат позитивни промени. Пресреќни сме што ја добивме наградата, но токму ова значи дека сега треба да работиме уште понапорно за да ја оправдаме дадената доверба. Ние веруваме дека „Challenger” ќе стане балканска алатка која ќе биде мотиватор за создавање одржливи и зелени заедници, истакна Рајчиќ.

Јорданчо Лефков, кој доби награда за идејата за производство на био смарт ориз, истакна дека наградата, што ја добил на натпреварот во Тирана, значи потврда на се она што во последните неколку години го работел со „Програмата за зачувување на природата”, координирана од „Фармахем”.

Прочитајте и...  Силјановска – Давкова: 40 отсто од министерките ќе бидат жени

– Тоа е трансформација на неодржливиот модел на оризопроизводството во одржлив модел. Наградата е поттик за нас да продолжиме со нашите настојувања, да ни се приклучуваат повеќе фармери, да направиме голема приказна за производството на ориз, со настојување да се заштеди на инпутите, водата, семенскиот материјал, а во исто време да се има подобра реколта, повеќе профит за фармерите, поквалитетен и безбеден ориз за исхрана, да се заштити здравјето на луѓето и животната средина. Ете тоа е „Био смарт ориз”, нов производ, сертифициран, при што со помош од наградата од 10.000 долари за нашето здружение од овој натпревар, ќе го лансираме на пазарот веќе од наредната година, потенцираше Лефков.

По четврти пат македонски зелени идеи се наградени на регионално ниво, и досега вкупно шест македонски победнички идеи имаат освоено по 10.000 долари за реализација на зелените бизниси.

Прочитајте и...  На 24 јули продолжува примената на Законот за извршување

Останатите добитници на награди на овогодинешниот регионален натпревар се Стаматина Маја Мошандру од Грција за „Енергија која припаѓа на заедниците” и идејата на Салко Ужичанин од БиХ за „Соларни панели SolHeat”.

Прочитај повеќе

Жбогар: Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ

Слободен печат

Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Слободен печат

Османи: Фер избори и формирањето на политичките институции и консензус за почеток на преговорите

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“ со предупредување: Не ја трошете водата за пиење за полнење базени и наводнување, за да нема рестрикции (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен маж осомничен за убиство на полицаец за време на протестите во Хонгконг

Слободен печат

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат

Орбан контра ЕУ: Од списокот на „безбедните“ држави дозволен е влез само за Србите

Слободен печат

Зафировски од МОРО: Додека не се донесе закон за најмала гарантирана исплатена саатнина, не сме ни приближно блиску до европските држави (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Мјанмар: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник

Слободен печат

Тодороска од Демократи: Народот е сопственик на државата, политичарите се минливи (ВИДЕО)

Слободен печат

Тепачка во маркет во Крагуевац: Купувачот не сакал да стави маска, вработениот не го пуштал внатре (ВИДЕО)

Слободен печат