Две лица од Ласкарци фатени со оружје, Обвинителство отвора истрага против нив

Двајцата осомничени се испитани од надлежниот јавен обвинител при што го признаа делото.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле по едно кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

-Првиот осомничен, 26-годишник од селото Ласкарци, на 20 јули на булеварот “Илинден“ во Скопје, неовластено држел огнено оружје пиштол марка EKOL Tiger за светлосна-звучна сигнализација, на кој била извршена дополнителна механичка интервенција, монтирање и поставување метална жлебна цевка. Со тоа пиштолот бил прилагоден во огнено оружје – полуавтоматски пиштол, во кој имало 5 куршуми со калибар од 6,35 мм. Оружјето и муницијата биле пронајдени во касетата на предното совозачко седиште од автомобилот со кој управувал осомничениот- наведува Обвинителството во своето соопштение.

Прочитајте и...  Полицијата пронајде 65 стебла канабис во Демир Капија, приведени се две лица

Во исто време, на истата локација бил сопрен уште еден автомобил во кој како совозач бил вториот осомничен на возраст од 32 години, исто така од селото Ласкарци. Кај него бил пронајден пиштол марка TOKAREV Tokagypt 58 со една рамка со седум куршуми.

Двајцата осомничени се испитани од надлежниот јавен обвинител при што го признаа делото.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлози за определување мерки на претпазливост за двајцата осомничени – забрана за напуштање на живеалиштето, обврска да се јавуваат повремено кај определени службени лица и привремено да им бидат одземени патните исправи – пасоши.​

Прочитај повеќе

Татко и син зад решетки, одгледувале марихуана во својата викендичка (ВИДЕО)

Дрога и муниција пронајдени во дом на скопјанец, ОЈО бара притвор

Слободен печат

Кумановец ја нападнал девојката во кафуле

Девојка нападната од 32-годишен маж во Велес

Слободен печат

Девојка од Велес пријавила дека два пати била силувана

Слободен печат

Обид за грабеж во домот на докторот Вело Марковски

Лука Андреев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Турски државјанин преку мобилен телефон украл 11.000 евра

Слободен печат

Полицијата пронајде 65 стебла канабис во Демир Капија, приведени се две лица

Слободен печат

Турски државјанин фалсификувал пасош за да си го продолжи престојот во државава

Слободен печат

Притвор за дрвокрадците од Прилеп

Слободен печат

Шестгодишно дете почина од струен удар

Слободен печат

Македонец баран со меѓународна потерница е уапсен на Ќафасан

Слободен печат