Две идентични јадења, но едно има двојно повеќе калории: Можете ли да погодите кое?

Нутриционистката Пола Норис од Бризбејн сподели фотографија од две скоро идентични јадења со зеленчук, месо и ориз – но еден оброк содржи 245 калории повеќе од другиот.

Пола со оваа споредба на две идентични чинии на изглед, објаснува дека ако смените само неколку состојки, може значително да ја намалите калориската вредност на оброкот – од 683 на 438 калории.

Instagram

Диететичарката ја намалила количината на пилешко и ориз, и додала двојно повеќе зеленчук во чинијата која има помалку калории, а оброкот повторно изгледа богато како чинијата со максимални калории. Кога станува збор за сосот, таа наместо мед користела сок од лимета.

Како што можете да видите, со неколку мали замени на состојки можете да ја намалите калориската вредност на храната, а во исто време да добиете доволно протеини за да бидете сити, како и да го зголемите внесувањето на микроелементи (витамини и минерали) преку зеленчук – напиша Пола, која има повеќе од 114 000 следбеници на својот инстаграм-профил.

Прочитајте и...  Мустафа Сандал и Емина Јаховиќ се во војна: Поранешните сопружници се „фатија“ поради новото момче на пејачката! (ФОТО)

Пола предлага да избегнувате додавање на дополните шеќери преку сосови колку што е можно повеќе.

Се разбира, јадењето на десната страна е совршено добро, особено ако имате поголема потреба за калории – објасни таа.

View this post on Instagram

SPOT THE DIFFERENCE ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I’ve had a few requests to post the differences from my last post so here you go. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ On the left: 🔸200g chicken breast cooked in 2tsp oil 🔸1 cup rice 🔸1/2 carrot 🔸1/2 cup lettuce 🔸1 quke 🔸6 cherry tomatoes 🔸1/2 avocado 🔸2 tsp pumpkin seeds ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ On the right: 🔸100g chicken breast cooked in 1tsp oil 🔸100g black beans 🔸1/2 cup rice 🔸1 carrot 🔸1 cup lettuce 🔸2 qukes 🔸8 cherry tomatoes 🔸1/4 avocado 🔸1 tsp pumpkin seeds ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Of course the one on the left is also ok especially if you have higher calorie requirements. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #healthytips #wellnessblogger #weightlossjourney #nutritioncoach #allfoodsfit #fuelyourbody #healthychoice #dietitian #eatsmart #calories #weightlossideas #nutritional #smartfood #healthytips #justeatrealfood #eatbetter #caloriecounting #notadiet #healthychanges #weightlosstips #smallchanges #healthydinner #healthydinners #healthymeals #spotthedifference

A post shared by Paula Norris, Dietitian (@movingdietitian) on

Многумина ја пофалија Пола со позитивни коментари по споделувањето на фотографија во која се споредуваат двата оброка.

Благодарение на вашите објави, почнав да јадам сè повеќе оброци побогати со зеленчук. Се чувствувам подобро, имам повеќе енергија и не чувствувам подуеност по оброците – напиша една жена во делот за коментари.

Ова е супер. Јас секогаш сметав дека треба да додадам повеќе месо во мојот оброк, за да бидам сита. Значи, ова е добар потсетник да размислиме за додавањето поголема количина зеленчук во нашите секојдневни оброци – напишала друга личност во коментарите.

Пола е позната по тоа што ги споредува и илустрира оброците на одличен начин да им покаже на луѓето колку две многу слични јадења можат да имаат различни калориски вредности.

Прочитај повеќе

Струмичката ММА борачка Нина и нејзината свршеница добија ќерка

Слободен Печат

Мустафа Сандал и Емина Јаховиќ се во војна: Поранешните сопружници се „фатија“ поради новото момче на пејачката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ново истражување: Пред 4,5 милијарди години Месечината се создала при судир на Земјата со друга млада планета

Слободен Печат

Работи кои ги занемаруваме, а всушност треба често да ги чистиме

Слободен печат

За 4 недели ќе изгубите 4 килограми: Најздравата диета на сите времиња! Исчистете го телото од токсини!

Слободен Печат

Митови и вистини околу средствата за дезинфекција: Дали чистењето со оцет нè штити од вируси и бактерии?!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како бебе го мачкале исклучиво со крема од кавијар – 5 помалку познати нешта за синот на Доналд и Меланија Трамп

Слободен печат

Безвременска елеганција – Есенски мантили во режија на Џенифер Лопез (ФОТО)

Слободен печат

Принцот Филип е многу разочаран од Меган: Зошто таа не се откажа од актерството, како што јас ја напуштив кариерата за да бидам со кралицата?

Слободен Печат

Нејзиниот син за малку ќе ослепел – Мајка предупреди на опасноста од валканите играчки кои се користат во кадата (ФОТО)

Слободен печат

Котев Ксенија со новата колекција Rebirth на Моден викенд Скопје

М.Р

Почина синот на Родни од „Сплетки“: Сѐ уште не се познати причините за смртта на 19-годишниот тинејџер

Слободен печат