Две и пол години затвор за наставничката која имаше секс со своите ученици (ВИДЕО)

Мажена наставничка од Нов Зеланд (37) е осудена на две и пол години затвор, бидејќи имала сексуални односи со двајца студенти.

Во 2018 година, жената, вработена во колеџот Бленхајм на Северниот остров, за време на ручекот во повеќе наврати ги носела учениците тинејџери во својот автомобил, каде имале секс.

Таа е во брак со полицаец и во училиштето работела 12 години, пред да и биде укината дозволата за работна настава, поради нејзината врска со тинејџерите, пренесува Дејли Меил.

Судијата Тони Зохраб пред судот изјавил дека наставничката на момчињата им испраќала сексуално експлицитна содржина на социјалните мрежи и им се заканувала на никој да не ја откриваат „нивната тајна“.

Адвокатите на наставничката тврдат дека куќниот притвор би бил  најдобрата форма за рехабилитација за неа, заради нејзините постојни проблеми со менталното здравје.

Прочитајте и...  Селма остана во Франција, родителите и роднините кои ја тепаа и истрижаа протерани во Сараево

Обвинителите пак, рекле дека доколку таа била маж, а жртвите се девојчиња, службата во заедницата никогаш не би се сметала за казна.

-Ова е сексуално експлоатативно однесување на возрасена личноста, која во судот кажа: „Вие бевте студенти, а јас бев вашата возрасна учителка“. Таа емотивно манипулирала со двете момчиња, исто така постоела и одредена доза на принуда – рече обвинителот Марк О Донхју.

Адвокатите на наставничката бараа нејзиното име да се поттисне и кажаа дека нејзините деца биле малтретирани, откако луѓето дознале за обвиненијата против нивната мајка.

Прочитајте и...  КБЦ Сплит бара 300 медицински сестри, на конкурс се јавиле само 14

Поврзани вести

Еврозоната со најголем економски пад, закрепнувањето неизвесно

Илинка Иљоска

Заев: Зборуваме за резултати, за успеси, за подвизи, за преминати препреки и за многу победи

Илинка Иљоска

Шпанија прогласи вонредна состојба, воведен полициски час

Илинка Иљоска

Италија затвора повторно цели сектори поради епидеммијата

Илинка Иљоска

Нови мерки за заштита од ковид-19 во Хрватска

Илинка Иљоска

Почна дигиталниот конгрес на СДСМ

Илинка Иљоска

Остави Коментар