Двајца загинати и 35 повредени во железничка несреќа во Португалија (ВИДЕО)

Во судир помеѓу брз воз и машина за одржување железнички пруги во Португалија, загинаа две лица и повредени се најмалку 35, изјави шефот на националната служба за спасување. Седуммина од повредените се во критична состојба.

Портпаролот на службата  изјави дека два хеликоптера и 163 спасувачи, вклучително и пожарникари, се на местото на инцидентот.

Во најбрзиот португалски воз „Алфа пендулар” имало 240 патници.

 

Прочитајте и...  Започнуваат традиционалните „Денови на Општина Карпош"

Поврзани вести

Сите заклучоци од денешната седница на Владата

Слободен печат

Шефот на француската дипломатија: Повиците за бојкот на француските производи се ограничени

Илинка Иљоска

Дуел на ранети лавови

Слободен печат

Орбан изразува надеж дека Трамп ќе биде реизбран

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Областа околу Триумфалната капија во Париз евакуирана поради закана за бомба

Илинка Иљоска

Владата ја одобри набавката на лекот ремдесивир за лекување од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар