Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

На Косово, во изминатите 24 часа две лица починаа од последиците на инфекцијата од коронавирус, па вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е зголемен на 661, соопштија косовските власти.

Според податоците на Националниот институт за јавно здравство на Косово, тестирани се 1.056 примероци, а присуството на вирусот лабораториски е потврдено во 166.

Со 86 случаи на новозаразени, општина Приштина и натаму е на прво место.

Од почетокот на епидемијата, на Косово се тестирани 86.098 лица со симптоми на инфекција, а позитивни били 17.757.

Во текот на последните 24 часа за излекувани се прогласени 55 пациенти, така што вкупниот број на излекувани до денес се 15.034, а активни се 2.062 случаи.

Прочитајте и...  Над 250.000 лица во САД починаа од ковид-19

(Извор: Бета)

Поврзани вести

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска

Остави Коментар