Двајца новозаразени во Гостивар, закажани 50 тестирања

Епидемиолозите открија два нови случаја на инфицирани со корона вирусот во Гостивар. Со неодамнешните во општина Гостивар, до денес активни се вкупно четири, колку што има и во соседната општина Врапчиште.

Според информациите на меѓуопштинскиот кризен штаб, двата нови случаја се регистрирани во селото Чегране.

Со оглед дека работат во јавни установи, епидемиолозите денеска ќе тестираат најмалку педесет нивни колеги и роднини кои, според анкетите, во изминатиот период биле во контакт со нив.

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари ја оценува состојбата како стабилна, но предупреди на можно зголемување на бројот на заболени, како дел од вториот бран на пандемијата.

Во трите гостиварски општини од почетокот на пандемијата направени се 370 тестови, а во моментов активни се вкупно осум случаи. Од последица од коронавирусот, починаа три лица.

Прочитајте и...  Пецас: Грција секои две недели ќе ја ажурира листата со земји на кои им е дозволен влез

Прочитај повеќе

Богојески од Стара скопска чаршија: Старите занаетчиски дуќани се обележјето на чаршијата кое треба да се зачува

Слободен печат

Спасовски: Следува и годишна поддршка за земјоделството и руралниот развој од 200 милиони евра

Димитров: Врвна амбиција на ВМРО-ДПМНЕ е да избегне правда низ административните и судски лавиринти

Слободен печат

Парични казни за 24 бугарски парламентарци поради неносење заштитна маска

Слободен печат

Заев: Создадовме пријатели околу нас и отворивме перспективи за идните генерации (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: Ќе ги провериме сите политичари да видиме кој безмилосно го крадел сопствениот народ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп најави „грандиозен” огномент во чест на 4 јули, градоначалничката повика жителите да останат дома

Слободен печат

Силјаноска: СЈО се појави зошто не го биваше јавното обвинителство

Слободен печат

Вучиќ: Не го затвораме цел Белград, само ноќните клубови и рестораните од 23 до 6 часот наутро

Слободен печат

Битиќи: Можеме и знаеме, го штитиме секое работно место, ги покачуваме платите

Слободен печат

ОБСЕ: Медиумите се во опасност, план за силна економска поддршка е итно потребен

Слободен печат

Стерјовски: Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици

Слободен печат