Двајца мажи ги изрезбале своите имиња на фреска на Хиландар – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Двајца мажи ги изрезбале своите имиња на фреска на Хиландар

Таков вид на декорација, навистина не бил потребен.

Во една од најголемите кули во Хиландар, храмот на Свети Сава, се наоѓа капелата каде што се молел Свети Сава, но и фреска која две момчиња ја осквернавиле со тоа што на неа ги изрезбале своите имиња и датумот на посетата.

Верниците кои ја посетиле оваа кула, ги приметиле изрезбаните имиња и овој вандализам, па ја фотографирале уништената фреска и споделиле на социјалните мрежи.

На вреската се изрезбани имињата Лекич Марко и Перица Вујовиќ, а годината е 2019.

Набрзо започнаа коментари од останатите корисници кои го осудуваат овој чин.

Можеби на момците им изгледало како интересна идеја тоа, но не сфатиле дека таа идеја ги чинело уништување на културно наследство и можна затворска и парична казна.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close