Двајца мажи ги изрезбале своите имиња на фреска на Хиландар

Во една од најголемите кули во Хиландар, храмот на Свети Сава, се наоѓа капелата каде што се молел Свети Сава, но и фреска која две момчиња ја осквернавиле со тоа што на неа ги изрезбале своите имиња и датумот на посетата.

Верниците кои ја посетиле оваа кула, ги приметиле изрезбаните имиња и овој вандализам, па ја фотографирале уништената фреска и споделиле на социјалните мрежи.

На вреската се изрезбани имињата Лекич Марко и Перица Вујовиќ, а годината е 2019.

Прочитајте и...  Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Набрзо започнаа коментари од останатите корисници кои го осудуваат овој чин.

Можеби на момците им изгледало како интересна идеја тоа, но не сфатиле дека таа идеја ги чинело уништување на културно наследство и можна затворска и парична казна.

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат