Двајца лекари од Ургентен центар се расправале на висок тон за пациент, отворена е дисциплинска постапка

Отворена е дисциплинска постапка на Ургентен центар, зашто ноќта, вторник кон среда, двајца лекари влегле во вжештена расправија на висок тон за пациент. Од наши извори на клиниката, дознаваме дека расправијата била меѓу двајца доктори зашто едниот барал пациентот инаку со болки да приложи тест за ковид па дури потоа да биде прегледан, а другиот лекар инсистирал пациентот да биде прегледан. Пациентот бил препратен на Ургентен од друга клиника, за да биде снимен на рентген.

Директорот на ТОАРИЛУЦ доктор, Илир Хасани за ,,Слободен печат” потврди дека имало инцидент и дека ќе следува дисциплинска постапка за да се утврди одговорност.-Имаше вербален конфликт но не беше на ниво да интервенира полицијата. Немало физички контакт меѓу лекарите, туку се закачиле за пациент. Покрената е дисциплинска постапка, се очекува изјава од колегата и ќе се утврдуваат фактите. Имало расправија за пациент префрлен од Неврохирургија, ни рече доктор Хасани.

Прочитајте и...  Од почетокот на кризата околу 20.000 луѓе загубиле работа: Работодавачи делат откази и на хронично болни лица

Тензии неделава имало и на Детската клиника, но за овој случај морала да интервенира и полицијата. Во неделата, на петти јули, во комплексот клиники ,,Мајка Тереза”, поточно на Детската клиника, триесет и едногодишен маж од Скопје, ги навредувал вработените во одделот за Детска Клиника и викал на висок тон. Станувало збор за незадоволен родител, кој заработил прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат