Двајца косовски Срби добија притвор поради вршење притисок за да се гласа за Српската листа – Слободен печат
ВестиРегион

Двајца косовски Срби добија притвор поради вршење притисок за да се гласа за Српската листа

Како што е соопштено, три лица од српска националност ги пријавиле осомничените дека на 26 и 27 септември во континуитет вршеле пристисок врз в недела да ја поддржат и да гласаат за СЛ.

Основниот суд во Гњилане им одреди 30-дневен притвор на косовските Срби Ж.Д. и В.Б., кои обвинителството во тој град ги терети за вршење притисок врз гласачи на парламентарните избори што ќе се одржат в недела, на 6 октомври, да гласаат за партијата Српска Листа (СЛ), јави дописникот на МИА од Приштина.

Како што е соопштено, три лица од српска националност ги пријавиле осомничените дека на 26 и 27 септември во континуитет вршеле пристисок врз в недела да ја поддржат и да гласаат за СЛ.

Со ова, според обвинителството, Ж.Д. и В.Б. извршиле кривично дело „повреда на слободната определба на гласачите”, кое се санкционира со Кривичниот закон на Косово.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close