Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Коронавирусот се врати во македонскиот фудбал откако екипата на Македонија Ѓорче Петров потврди дека двајца нејзини играчи се позитивни на коронавирус, додека уште четворица се во изолација.

Фудбалерите претходно не полажувале симптоми на ковид-19 и моментно се наоѓаат во домашна изолација и се во добра здравствена состојба.
Поради позитивните случаи на коронавирус екипата одлучи да ги откаже пријателските натпревари против Работнички и Академија Пандев кои требаше да се играат наредната недела.

„Им посакуваме побрзо враќање на тренинзи на нашите два играчи позитивни на Ковид-19. Играчите се дома и во добра состојба и истите немаа никакви симптоми изминативе денови.
-ФК Македонија ЃП ги откажува пријателските натпревари со ФК Работнички и ФК Академија Пандев се до следната недела кога ќе имаме повторно тестирање на целата екипа да потврдиме дека сите сме негативни.
-Сакаме да покажеме одговорност и пример како треба сите клубови да се однесуваме во време на пандемија!
Апелираме до сите клубови да не играат натпревари без тестирање“, објави Македонија ЃП на својот официјална фејсбук страница.

Им посакуваме побрзо враќање на тренинзи на нашите два играчи позитивни на Ковид-19. Играчите се дома и во добра…

Publiée par ФК Македонија Ѓорче Петров 1932 sur Vendredi 10 juillet 2020

 

Прочитајте и...  И Фетел си најде Ф1 тим, потпишал тригодишен договор

Прочитај повеќе

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски