Двајца вооружени разбојници ограбиле таксист

Апсење / Фото: МИА
Полициски службеници уапсиле двајца скопјани од Визбегово за кривично дело „разбојништво”, кои со закана со нож и пиштол од таксист од Скопје одзеле пари и мобилен телефон. Против нив од страна на судија им била определена мерка притвор, соопшти Министерството за внатрешни работи.
– На 27.01.2022 околу 06:15 часот во с.Визбегово, од страна на полициски службеници од Единицата за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Чаир и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, по обезбедена судска наредба, извршен бил претрес на дом и други простории кај А.А.(29) и кај Б.Ќ.(30), поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „разбојништво”. Имено, кривичното дело двајцата го извршиле на 21.01.2022, при што со закана со нож и пиштол од таксист од Скопје одзеле пари и мобилен телефон. При претресите кај двете лица биле пронајдени предмети поврзани со кривичното дело, посочуваат од МВР.
Лицата биле лишени од слобода, против нив е изготвен поднесок, а од страна на судија определена им била мерка притвор.
Видео на денот