Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Во центарот на Софија денеска три големи крстосници се блокирани со шаторски капмпови на 26. ден од антивладините протести.

Десетина луѓе ја поминаа ноќта во трите шаторски кампа во Софија.

Демонстрантите бараат оставка од Владата на премиерот Бојко Борисов и државниот обвинител Иван Гешев.

Протестите се одвиваат во мирна атмосфера без тензии помеѓу полицијата и демонстрантите.

Се уште е блокиран и пристапниот пат кон автопатот Тракија на излезот од Стара Загора, јужна Бугарија, каде исто така е поставен шаторски камп.

Полицијата апелира до демонстрантите да го почитуваат јавниот ред и да не наседнуваат на провокации.

Прочитајте и...  ТРАГЕДИЈА: 22-годишно момче од Свети Николе почина по компликации со ковид-19

Прочитај повеќе

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат

Откупот на грозјето и исплата на пензии на дневен ред на новата владина седница

Слободен печат