Два смртни случаи и 157 нови потврдени случаи на коронавирус во Франција

Два нови смртни случаи и 157 нови потврдени случаи на заболени од новиот коронавирус во Франција, јави дописникот на МИА.

Со новите заболувања, бројот на инфицирани во Франција од крајот на јануари попладнево ја достигна бројката од 577. Досега девет лица починале како последица од коронавирусот.

Мишел Луц, градоначалничката на Мулуз, каде епидемијата е присутна и стана едно од најголемите жаришта во Франција, одлучи да ги затвори музеите, музичкото училиште, библиотеките и сајмиштето. Околу Музлу во Горна Рајна за 48 часа бројот на заразените се зголеми за осумпати.

Овие мерки не се во сила низ цела Франција, каде се забранети само настаните во затворени простории, каде бројот на посетителите е над 5000 лица.
Инаку 150 училишта во Франција се затворени, 45.000 ученици и 3.000 наставници се во домашен карантин.

Прочитајте и...  Германија апелира на воздржаност по убиството на иранскиот научник

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian