Два случаи на семејно насилство во Штип

Во Штип се регистрирани два случаи на семејно насилство, во кои жртви се жени.

Во Штип се регистрирани два случаи на семејно насилство, во кои жртви се жени.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова информира дека во првиот случај вчера во 14.30 часот во СВР Штип, 52 годишна жена од Штип пријавила дека околу 00.20 часот, во домот на ул.„Радански пат” во Штип, во присуство на нивната малолетна ќерка, била физички нападната од страна на нејзиниот сопруг 51-годишниот Ш.Д.. По овој настан лицето Ш.Д. бил повикан во Полициската станица – Штип и покомплетирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

– На 31.03.2020 во 19.11 часот во СВР Штип, 30-годишна жена од Штип пријавила дека околу 18.40 часот во домот на ул.„Петар Поп Арсов” во Штип, била физички нападната од нејзинит сопруг О.И.(37) од Штип. О.И. бил лишен од слобода и по комплетирање на случајот, против него ќе биде поднесена, се вели во писменото соопштение на СВР-Штип.

Прочитајте и...  Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Панајотова информира дека на подрачјето на СВР Штип во текот на изминатото деноноќие на седум лица им се издадени решенија за изолација.

Од страна на полициски службеници извршени се 59 контроли над лица во изолација и 232 контроли над лица во самоизолација. Забраната за движење не ја почитувалo едно лице и истото е опоменато. Поднесени се две кривични пријави по чл.206 од КЗ. Контролирани се вкупно 109 објекти.

Прочитај повеќе

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Притвор за арамија од Гевгелија

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди”, нема траги на насилство

Слободен печат

Полицаец испукал куршум при проверка на пиштол, во инцидентот нема повредени

Слободен печат

Малолетник со нож избоде 19-годишно момче

Слободен печат

Жител на Слатино крадел стуја, пуштил кабел и до куќата на брат му

Слободен печат

Три лица од возило застрелале куче скитник

Слободен печат

Казни за тројца од Ресен за непочитување на полицискиот час

МИА Агенција