Два силни земјотреси утринава ја погодија Грција

Два силни земјотреси ја погодија Грција во раните утрински часови.

Првиот земјотрес со магнитуда од 4.9 степени според Рихетеровата скала е регистриран во 05:05 часот на островот Крит, поточно во зоната Агиос Николаос, што предизивика паника кај граѓаните.

Според податоците земјотресот бил во длабочина од 11 километри, додека бил почувствуван и во островите Какос и Карпатос. Неколку минути подоцна, поточно во 05.25 бил регистриран уште еден земјотрес во островт Крит од 4.3 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за жртви или загинати лица.

Прочитајте и...  Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Прочитај повеќе

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат