„Два од два“ за јуниорите на ЕП: Совладана и Украина!

На шампионатот кој што се одржува во Орадеа (Романија), денеска нашите кошаркарски надежи славеа против селекцијата на Украина со резултат 73:71.

Прв стрелец беше Андреј Јакимовски со 21 поен и 11 скокови, следен од Лејсон Зекири со 12 поени (седум скокови).

На спротивната страна 21 поен и 16 скокови забележа Максим Шулга, зад него беше Олександр Коволар (19 поени, шест скокови).

Ова е втора победа по ред за „црвено-жолтите“, откако на стартот беше совладана репрезентацијата на Ирска (74:60).

Во третото коло од групата Б избраниците на селекторот Тони Симиќ ќе ги одмерат силите в недела против Грузија од 17.30 часот. Па, по еден ден за одмор ќе се пресметаме со Словачка (13:00). Натпреварите од групната фаза ќе ги завршиме в среда против Данска (19:45).

Прочитајте и...  Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Прочитај повеќе

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат

ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

Слободен печат

Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Слободен печат

Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Слободен печат

Унгарците открија, Николов се сели во Серија А!? (ФОТО)

Слободен печат

ЛЕ: Ерменци за Ренова, Шкендија и Шкупи со ривали од Азербејџан!

Слободен печат