Два државни рекорди на Миа Блажевска

Најперспективната македонска пливачка, Миа Блажевска Еминова постави два државни рекорди, во кадетска и младинска конкуренција на пливачкиот митинг кој изминатиот викенд се одржа во Белград, Србија.

Блажевска делницата од 50 метри слободно ја исплива со време од 27.10 секунди што е и кадетски и младински рекорд. Таа на крајот заврши на второто место во финалето на пливачкиот митинт во Белград.
Вториот рекорд Миа Блажевска Еминова го постави во кадетска конкуренција. Таа финалната трка на 200 метри мешано ја исплива во време од 2:25.57 минути и повторно се закити со сребрениот медал.

На митингот во Србија учествуваа вкупно 330 пливачи од Словенија, Унгарија, БиХ, Италија, Србија и од Македонија.

Прочитајте и...  Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − 14 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат