Два дена пред чествувањето на Делчев во сабота, полицијата ја затвори улицата кај Свети Спас

Фото: Телма / принтскрин

Од околу 18 часот попладнево, затворена за сообраќај е улицата „Самоилова“ под скопското кале, каде се наоѓа црквата Свети Спас, во која во сабота ќе се одбележува годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Од министерството за внатрешни работи најавија дека од попладнево, два дена пред одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, ќе ја затворат за сообраќај улицата „Самоилова“, на потегот од улицата „Иљо Војвода“ до крстосницата со „Прохор Пчински“.

Во сабота по улиците „Лазар Личеновски“ и „Самоилова“ ќе се вози само под посебен сообраќаен режим.

По најавите од претседателот Стево Пендаровски дека организирани групи од Бугарија ќе дојдат во Скопје во сабота на чествувањето на Делчев, државните органи го третираат ова како настан од висок безбедносен ризик. Властите нагласуваат дека нема да бидат дозволени провокации и инциденти.

ВИДЕО | Пендаровски: Предложив да им се забрани влез во земјава на повеќе лица од Бугарија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот