Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Според официјалните податоци на Косовскиот национален институт за јавно здравје во изминатите 24 часа во Лабораторијата за молекуларна микробиологија и приватните лаборатории биле тестирани вкупно 580 примероци од кои 46 резултираат како позитивни случаи. Нема пријавено смртни случаи со ковид-19 во последните два дена.

Вкупниот број на позитивни случаи е 15.620 случаи од 67.874 за кои постоело сомневање за вирусот САРС-КоВ-2. До сега имало 625 смртни случаи.

Во текот на последните 24 часа, излечени се 62 пациенти, додека вкупниот број на излекувани до денес е вкупно 13.554 случаи, бројот на активни случаи е 1.441.

Прочитајте и...  Мерките бавни, загадувањето и натаму царува

Поврзани вести

Новинарот на Слободен печат Тони Димков, еден од добитниците на наградата 13 Ноември

Дуда: Жените треба да имаат право на абортус ако носат фетус со фатални вродени аномалии

Слободен печат

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

Слободен печат

Бочварски: Со Косово работиме на унапредување на регионалната инфраструктура

Слободен печат

Сијарто: Што и да се случи во Западен Балкан, ќе има непосредно влијание врз Унгарија

Слободен печат

Димитров: Со помош на Унијата да обезбедиме подобар и здрав живот за македонските граѓани

Слободен печат

Остави Коментар