Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Истражувачите велат дека овие статистички податоци се доказ за губењето на чувството за мирис и вкус е многу подобар показател дека лицето е заболено од Ковид – 19 вирусот, отколку високата температура.

Научници од универзитетот Кингс колеџ Лондон (КЦЛ) ги следеле сите симптоми на коронавирусот кај регистрираните пациенти за да утврдат кои се најчестите показатели на инфекцијата Ковид-19, пишува Дејли стар.

Како главен показател дека лицето е заболено од новиот коронавирус се наведува губењето на сетилото за мирис и вкус, а експертите напоменуваат дека токму тоа би можело да биде најдобар начин да се утврди дали имате Ковид – 19.

Научниците од универзитетот Кингс колеџ Лондон ги следеле симптомите преку посебно креирана апликација. До 31. март апликацијата Covid Symptom Tracker имала над 1,8 милиони корисници кои секојдневно ги пријавувале своите симптоми на болеста.

Од 1,5 милиони луѓе, кои се регистрирани до 29 март и чии тестови покажале позитивни резултати, 59 отсто пријавиле губење на сетилото за мирис и вкус, во споредба со 18 отсто од корисниците чии тестови биле негативни, покажала анализата на податоци.

Прочитајте и...  Трамп тврди дека познатиот новинар ја убил својата помошничка, дали има вистина во тоа?(ВИДЕО)

Истражувачите велат дека овие статистички податоци се доказ за губењето на чувството за мирис и вкус е многу подобар показател дека лицето е заболено од Ковид – 19 вирусот, отколку високата температура.

Тимот кој стои зад апликацијата разви модел според кој лицето може да ги пријави главните симптоми или нивната комбинација – губењето на мирисот и вкусот, треска, упорна кашлица, замор, диареја, болки во стомакот и губењето на апетит, и соопшти дека најсилен предзнак на болеста е губењето на мирусот и вкусот.

Три главни симптоми на коронавирусот, кои се манифестираат во рана фаза од болеста се: сува кашлица, висока температура и замор.

Светската здравствена организација (СЗО) вели дека можат да се појават и други симптоми како што се недостаток на здив, болки во телото, како и болка во грлото. Некои луѓе исто така пријавиле губење на сетилото за мирис и вукс, како и болки во стомакот.

Прочитајте и...  Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Можни се и асимптоматски случаи – луѓето се инфицирани, но не покажуваат никакви симптоми, ниту се чувствуваат лошо.

Доколку имате дури и благи симптоми на коронавирусот, совет е да се изолирате на седум дена од моментот кога знаците на болеста се појавуваат.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен печат