Дури 271 возач вчера е казнет за брзо возење

Сообраќајна полиција /фото: МИА
Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 271 возач.

Од нив четири возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 119 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 152 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Видео на денот