Дури 17 повредени во 30 сообраќајки – Слободен печат
Хроника

Дури 17 повредени во 30 сообраќајки

Повредени биле еден возач на мопед, еден возач, двајца сопатници на патнички возила и двајца велосипедисти. Во 17 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Шест лица се здобиле со потешки повреди, а 11 се полесно повредени во 13 од вкупно 30 сообраќајни незгоди што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на Град Скопје. Повредени биле еден возач на мопед, еден возач, двајца сопатници на патнички возила и двајца велосипедисти. Во 17 сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Според податоците на СВР Скопје, од сообраќај се исклучени 232 возачи кои возеле побрзо од  дозволеното, 39 кои биле под дејство на алкохол, 62 пред да се стекнат со правото на управување моторно возило и пет возачи почетници.

Сообраќајната полиција издала 144 казни за непрописно паркирање, 53 за нерегистрирани возила и една казна за претовар. Со специјалното возило „пајак” подигнати се 103 возила.

Санкционирани се и двајца пешаци кои поминале коловоз подалеку од пешачки премин, 12 кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, четири возачи за неправилно престројување и седум за неправилно престигнување.

За време на викендот сакционирани се и 22 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле, 13 возачи кои не носеле сигурносен појас и 44 возачи на мопед, мотор и мотоцикл кои не носеле заштитен шлем.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close