5 C
Скопје

ДУРИ 10 МИЛИОНИ ДЕЦА ЗАГРОЗЕНИ ОД ГЛАД ВО АВГАНИСТАН: Војна, сиромаштија и пандемија ги оставаат во борба за гол живот!

Околу 10 милиони деца во Авганистан годинава се изложени на ризик од недостиг на храна, соопшти денеска хуманитарната организација „ Save the Children “, барајќи донации од 1,3 милијарди долари за помош.

„Нешто повеќе од 18 милиони Авганистанци, вклучувајќи и 9,7 милиони деца, имаат огромна потреба од основни средства за егзистенција, вклучувајќи и храна“, се вели во соопштението на АП.

Организацијата побара 1,3 милијарди долари донации за помош во 2021 година, а Крис Нијаманди, нивниот директор во Авганистан, рече дека населението во таа земја во моментов страда тројно повеќе од насилните конфликти, сиромаштија и пандемијата со вирусот.

Фото: EPA / HEDAYATULLAH AMID

Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Џикариќ, најави дека во јануари ОН и нејзините партнерски организации ќе бараат 1,3 милијарди долари хуманитарна помош за 16 милиони Авганистанци, на кои таа им е потребна годинава.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Изет Меџити: Артан Груби да се растовари од амбициите дека е наследник на Ахмети - Владината коалиција е стабилна

– Тоа е очајно лоша состојба за која е потребно итно внимание од меѓународната заедница – рече тој.

Фото: EPA / HEDAYATULLAH AMID

Тој истакна дека станува збор за многу поголема бројка од онаа од минатата година, кога на 2,3 милиони луѓе им требаше помош за да ги спасат своите животи, истакнувајќи дек ситуацијата годинава е доста полоша. 

Поврзани вести

ООН: Во Мјанмар денес беа убиени 38 лица и тоа е „најсмртоносниот“ ден од пучот

Илинка Иљоска

Снимка со дрон ги покажува сите последици од разорниот земјотрес во Грција

Илинка Иљоска

Средба на руски Сухој и два американски бомбардера над Балтикот

Слободен печат

Критички извештај на Стејт департментот: Организираниот криминал во Албанија пере пари и придонесува во корпцијата

Слободен печат

Спутник V стана „јаболко на раздорот“ во словачката влада

Слободен печат

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар