Дуковски: Боки 13 не може да се движи, мора некој да го носи до тоалет

Нечовечки третман и тортура се случува врз обвинетиот Бојан Јовановски, обвини денеска на прес конференција неговиот адвокат, Сашо Дуковски. Според него, Боки 13 секој ден бил омаловажуван поради неговата сексуална ориентација од страна на медицински лица, кои, како што тврди Дуковски, коментирале, „Нека умре педерот“.

– Тој не може сам да се движи. Мора некој да му помага да појде до тоалет. Поради здравствени проблеми со желудникот, храната и желудочната киселина се слева во дишните патишта кога тој лежи. Тогаш може веднаш да почине. Доктор Зоран Спировски даде мислење итно болнички да биде згрижен Јовановски. Но тоа не се дозволува од затворскиот лекар кој му вели тој посебен режим да го спроведе во ќелијата каде што е сместен. На 14 октомври му е утврдено дека левиот бубрег не му функционира. Дадена му е антибиотска терапија со најјак антибиотик. Низа лекари предлагаат во клинички услови да биде згрижен. Но, повторно ништо, не му се дава антибиотска терапија. До денес Јовановски 30 пати бил носен на лекарски интервенции. Здрав човек не се носи толку пати – нагласи Дуковски.

Прочитајте и...  Нов земјотрес од 5,5 степени го потресе Мексико Сити

За многу лица кои биле во притвор и имале полесни дијагнози побарале и добиле замена на затворскиот притвор, тврди адвокатот, но тоа не важело и за неговиот клиент.

Дуковски нагласи дека медицинска терапија дадена од субспецијалист која му била препишана на Јовановски од затворскиот лекар не му била давана три недели и најави дека против затворскиот лекар ќе поднесе кривични пријави.

Прочитај повеќе

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 20/11/2019 - 07:49 at 07:49

Па нека Дуковски го крепе, и нека му го извади да моча, бидејќи платен е за се што е поврзано со Боки.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат средствата од правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат