ДУИ СО УСЛОВ ДО СДСМ: Бежовска во финансии, Бесими за гувернер! - Слободен печат

ДУИ СО УСЛОВ ДО СДСМ: Бежовска во финансии, Бесими за гувернер!

Премиерот Зоран Заев за нова министерка за финансии може да ја именува само актуелната гувернерка на Народна банка, Анита Ангеловска Бежовска, а на нејзино место да биде именуван поранешениот министер за економија, Фатмир Бесими. Ова е условот што Демократската унија за интеграција му го поставил на СДСМ, по одлуката на Антикорупциска, премиерот да не може целосно да ја остварува и функцијата министер за финансии.

Од ДУИ за весникот Коха велат дека очекуваат СДСМ да го почитува договорот од пред две години, за назначување на Бесими на чело на Народната банка на Македонија, бидејќи тоа било исто така и една од точките на договорот за владејачката коалиција.

„Важно е дека ние не се откажавме од тоа, албански кадар, се разбра професионалец, да раководи со Народната банка на Северна Македонија. Ова беше и една од точките кога беа поделени ресорите заедно со СДСМ, кога беше формирана владејачката коалиција”, велат за Коха од ДУИ.

Прочитајте и...  Шварценегер открива како го заработил првиот милион

Весникот „Kоха“ дознава дека во СДСМ биле запрени обидите за именување на нов министер за финансии, бидејќи ДУИ го потсетил премиерот за функцијата гувернер.

Сега, по одлуката на Антикорупциска дека Заев не може да биде и министер за финансии и премиер и кога потписот и печатот на Министерството е во рацете на заменик-министерката Ширете Елези, премиерот размислувал за ново име, со цел државната каса да биде во рацете на СДСМ.

Анита Ангеловска Бежовска беше назначена за гувернер поддржана и од ВМРО-ДПМНЕ, по најавата на тогашниот претседател, Ѓорѓе Иванов, дека нема да ја поддржи кандидатурата на Фатмир Бесими за гувернер на НБСМ. Инаку, со формирањето на Владата, ДУИ не го криеше договорот за назначување на Бесими на чело на НБСМ, што беше потврдено и од премиерот Зоран Заев.

Прочитајте и...  Поради недоволен број на жени, оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација во Стразбур

Прочитај повеќе

Нов земјотрес во Турција ги извади граѓаните на улица

Слободен печат

Османи: Со носењето на законот за ЈО ќе им се одземат аргументите на земјите кои се против проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Кордалов: За безбедноста на интернет потребно е родителите први да го започнат разговорот со децата, пред некој друг да го стори тоа

Мерките за заштита од загаденост во Тетово престануваат да важат

Слободен печат

НАкС: Во МОН не уверуваа дека не се одговорни за основање синдикати на универзитетите

Слободен печат

Италија во март ќе организира референдум за намалување на бројот на пратеници

МИА Агенција

Остави Коментар

14 − eleven =

Прочитај повеќе

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспарент на јавната расправа: Јовески, до кога ќе го криете писмото со кое Катица ви даде незаконска наредба

Слободен печат

Српската опозиција „1 од 5 милиони“ одлучи да се бори против Вучиќ на избори

Слободен печат

Научниците на различни начини се обидуваат да дознаат од каде точно тргна коронавирусот

Слободен печат

Кирацовски: Наместо пласирање политички ставови, учесниците на расправата за законот за ЈО да се насочат кон аргументирани дискусии

Слободен печат

Франција го омекнува ставот: Реформите во методологијата можат да течат паралелно со преговорите

Слободен печат

Светот да се спротивстави на секој чин на ксенофобија и антисемитизам, порача рускиот амбасадор

МИА Агенција