ДУИ: Од самиот почеток се гледа дека коалицијата помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива е несериозна

Демократската Унија за Интеграција го коментираше потпишувањето на договорот за коалиционирање помеѓу Алијансата за Албанците и Алтернатива. Според нив од самиот почеток се гледа дека се работи за несериозна коалиција.

-Изјавата на Зијадин Села, дека го предизвикува лидерот на ДУИ во која изборна единица сака да се натпреваруваат, е повеќе од глупава изјава. Потсетуваме дека на локалните избори во 2017 година, Села изгуби во својот роден град, во Струга, тој никогаш не сноси одговорност за поразот, исто така не презеде одговорност и по двата изборни порази- се вели во реакцијата на ДУИ.

Според нив, денешната коалиција не е ништо повеќе од една мала група која исто како и во изборите во 2016 година, и на 12 април, прават пазар со албанскиот глас.

Прочитајте и...  Стотици жени излегоа на протести во Париз, не го сакаат новиот министер Дарманин, кој е под истрага за силување (ФОТО)

-Со тоа тие ја оштетуваат политичката позиција на Албанците во екзекутивот и во парламентот. Сепак, свеста на албанскиот електорат ќе ја идентификува злобата на таканаречената “билатерална коалиција“ и нема да дозволат да се повтори 2016 година- се вели во реакцијата на ДУИ.

Прочитај повеќе

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат

Пендаровски: Сребреница е сеќавање на опасниот вирус на нетрпеливоста кон различните (ВИДЕО)

Слободен печат

Пожар на грчкиот остров Евија, на терен 82 пожарникари, авиони, хеликоптери

Слободен печат

Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рекордни 140 новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Слободен печат

В понеделник ќе гласаат 716 лица заразени со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Милијардерот Гејтс: Лекот и вакцините за ковид-19 не треба да бидат достапни само за оние што ќе платат најмногу

Слободен печат

Во Украина регистрирани нови 800 случаи со ковид-19

Слободен печат

СДСМ: Дурловски по третпат избега од дебата со Шекеринска

Слободен печат

Доверливиот материјал пристигна, право на глас во Куманово имаат 92.167 гласачи

Слободен печат