ДУИ И СДСМ убедуваат дека меѓу нив има единство, повикаа да се донесе Законот за ЈО

Пратеникот на ДУИ Артан Груби за време на паузата на прес конференција посочи дека целосно го поддржуваат Законот за јавното обвнителство.

Пратениците во Собранеито се на пауза која ја побара ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што министерката за правда Рената Десковска не го образложи Законот за јавното обвинителство.

Неофицијално пак, собраниски извори велат дека Министерката не се обратила за да не предизвикала бура од репллики и контрареплики од опозицијата. Пратеникот на ДУИ Артан Груби за време на паузата на прес конференција посочи дека целосно го поддржуваат Законот за јавното обвнителство.

-ДУИ апсолутно го поддржува Закнот за јавното обвинителство и Законот за Совет за јавни обвители, почнувајќи од Али Ахмети, па се до последниот пратеник во ова Собрание. ДУИ не го условува Законот за јавното обвинителство со носење на ниту еден друг закаон или процедура. Нека го стават на гласање во наредниот половина час и ќе дојдеме сите заедно со Али Ахмчти да го гласаме- рече Груби.

Прочитајте и...  О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Груби посочи дека Изборниот законик е усогласен и потпишан од сите координатори на пратнеички групи и ќе биде пуштен во собраниска процедура.

-Во него се вметнати сите препораки на ОБСЕ и ОДИХР. Измените се и за шестата изборна единица. Дебар, Маврово и Ростуше се префрлаат во изборната единица 5 за да се постигне баланс со гласовите- рече Груби.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

И координаторот на СДСМ, Јован Митревски денеска посочи дека Законот за јавното обвинителство овој пратенички состав мора да го донесе, бидејќи тој е темел на реформите во правосудството кој гарантира неселективна правда.

-Овој закон, но и другите закони важни за реформите мора да се најдат пред пратениците и да се обезбедат услови пратениците да се изјасснат за Законот. Никој не смее да го блокира и опструира, бидејќи со тоа се блокира правдата и државата се враќа назад. Мора да се обезбедат услови за да се најде решение. Пред граѓаните ветивме правда и неселективна борба против криминалот и граѓаните тоа го очекуваат. Ова е шанса тоа и да го оствариме. Сендицата е можност да видиме навистина кој е за правда, а кој за одбрана на криминалот. Република Северна Македоија продолжува со крупни чекори да чекори напред. Нема да ја вратат назад структурите кои се плашат од правда и кои се во одбрана на режимот, рече Митревски.

Прочитајте и...  Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

И Груби и Митревски посочија дека нема проблеми меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУИ, бидејќи и двете партии очекуваат Законот за јавното обвинителство да биде донесен и Собранието да биде распуштено до 16 февруари.

За евентуалното ново собраниско мнозинство кое на својот фб го најави генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, Груби рече секогаш ДУИ ќе биде определувачки фактор.

-И сега и утре, секогаш ќе биде определувачки фактор за формрање на Влада. Кој и да разгледува било какви опции тоа е негово легитимно право. Ние и сега сме определувачки како што ќе бидеме определувачки фаткор и на 13 април, по изборите ќе бидеме апсолутен определувачки фактор. И при изборот на спикерот на 27 април и на Владата и на сите најкрупни процеси во оваа држава- рече Груби.

Прочитајте и...  Втор ден од Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice” (ГАЛЕРИЈА)

Тој посочи дека ќе го поддржат разрешувањето на техничката минстерка за труд и социјална политика Рашела МИзрахи, поради непочитување на уствното име и двојазичноста, а со тоа и Преспанскиот договор и Охридскиот договор.

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

пет − 3 =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат