ДУИ го промовираше Мерко за кандидат за градоначалник на Струга

Рамиз Мерко/ Фото: Влада на Република Северна Македонија

Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко на октомвриските избори ќе биде кандидат на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за трет градоначалнички мандат. Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби од Струга објави дека на локалните избори на 17 октомври нивни кандидат ќе биде Рамиз Мерко.

Груби изјави дека предлогот доаѓа  од на ДУИ лидерот Али Ахмети и најави нова изборна победа на 17 октомври, кога се закажани локалните избори.

– Ќе жнееме уште една победа, благодарение на работата и трансформацијата што Рамиз ја направи во Струга – рече, меѓу другото, Груби на трибината во Струга „20 по Охрид“ организирана по повод одбележувањето на 20 -годишнината од Охридскиот договор.

Видео на денот