ДУИ: Активисти на коалицијата Алијанса-ВМРО-Левица го инсценираа инцидентот

Фото: Слободен печат / принтскрин

Демократската унија за интеграција соопшти дека најостро ги осудува вечерашните инциденти, кои според партијата се случиле на „антиевропските протести поттикнати од проруските елементи во нашето општество, вклучително и сценариото што вечерва беше реализирано на плоштадот „Скендербег“ во Скопје“.

„Инцидентот меѓу активистите на ВМРО, ЛЕВИЦА и Алијанса не може да не се смета за однапред смислен и изпланиран од оваа коалиција бидејќи протагонисти беа токму овие три партии и нивните поддржувачи. Лицето што вечерва ги нападна своите коалициски партнери, вчера заедно со својот брат водеше кампања за ВМРО ДПМНЕ, додека денеска е функционер на ВМРО, директор на Комунална хигиена во Скопје. ДУИ повикува на смиреност и не поттикнување меѓуетнички инциденти и насилство на протестите“, велат од ДУИ.

„Антиевропските сили нема да успеат затоа што нашата земја е во НАТО и граѓаните ја сакаат Европа“, пишува во соопштението од партијата.

Видео на денот