Дуделанж не се плаши од Шкендија - Слободен печат

Дуделанж не се плаши од Шкендија

Македонскиот шампион Шкендија, по бламажата која ја доживеа против Номе Калју на стартот од квалификациите за Лигата на шампионите, настапите ги продолжува во второто по квалитет европско натпреварување, Лигата на Европа.

Противник на Шкендија е претставникот од Луксембург, екипата на Дуделанж која минатата година беше европски хит со пласманот во групната фаза во ЛЕ.

Дуделанж досега два пати играл против македонски екипи, во 2002 година поусшен од тимот од Луксембург беше Вардар (1:1,3:0), а во 2006 година ги елиминира Работнички (1:0, 0:0).

– Секој европски предизвик носи  надеж дека можете да се пласирате во следното коло. Шкендија е квалитетен тим, и ги респектираме, но веруваме дека можеме да одиме во следната рунда. Минатата сезона игравме во групната фаза во Лигата на Европа, и би било фантастично доколку успееме да го повториме тој успех и годинава. Но, сега имаме многу промени во тимот. Ќе се обидеме, а и веруваме дека можеме да останеме непоразени на утрешниот меч во Скопје – изјави Емилио Фереира, тренерот на Дуделанж.

Прочитајте и...  Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Заработуваат на трагедијата, влезници за дербито и над 1000 долари! (ФОТО)

Слободен печат

Милан ќе му оддаде почит на Коби Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул „немаше“ среќа, Руни против Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Успешни прегледите, Интер ќе го промовира Ериксен! (ФОТО)

Слободен печат

Коланџело: Коби Брајант во „Куќата на славните“!

Слободен печат

Димитриевски го продолжи договорот со Рајо Ваљекано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × five =

Прочитај повеќе

Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Слободен печат

Денот кога Коби Брајант постигна 81 поен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Слободен печат

Хрватските ракометари пречекани од 10.000 навивачи во Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје си донесе центар на Турција

Слободен печат

Надал посилен од Кирјос за 12. четвртфинале на Австралија Опен.

Слободен печат