Дуда ја критикува ЕУ заради одлагањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија – Слободен печат
ВестиМакедонија

Дуда ја критикува ЕУ заради одлагањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Тој додаде дека тие земји исполниле многу барања за започнување на преговорите.

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска остро ја критикуваше ЕУ заради одлагањето на почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со Унијата.

-ЕУ не треба да се однесува кон земјите на тој начин кога тие ги спроведуваат различните реформи насочени кон идната интеграција, посочи Дуда на средбата на врвот на иницијативата „Берлинскиот процес” во Познањ, пренесе Ројтерс.

Тој додаде дека тие земји исполниле многу барања за започнување на преговорите.

Во јуни Советот на ЕУ не успеа да постигне согласност за давање датум за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан изрази увереност дека одлуката по ова прашање ќе биде донесена до октомври.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close