3 C
Скопје

Државна помош добија и милион починати Американци, по грешка на системот во Финансии

Грешката во Министерството за финансии и даночната служба се должи на користењето на постапката за итни случаи, како и поради застарените филтри во базите на податоци. 

Американското Министерство за финансии по грешка испратило чекови со државна помош на адресите на повеќе од милион мртви Американци, откриваат набљудувачите во Конгресот, пишува „Вашингтон пост”.

Оваа вест е потврдена и од Државната агенција за надзор (ГАО).

Вкупната сума на пари што се испратени на адресите на веќе починатите е речиси 1,4 милијарда долари, соопшти државната агенција за надзор (ГАО).

„Вашингтон пост” претходно информира дека Министерството за финансии и даночната служба по грешка испраќале чекови од 1.200 американски долари на адресите на неколку лица кои починале, но во тоа време се уште не бил познат степенот на грешката.

Оваа грешка може да одврати некои републикански кругови да ја поддржат иницијативата на претседателот Трамп и неговата администрација за обезбедување дополнителна помош за граѓаните погодени од епидемијата на коронавирус.

Прочитајте и...  Имери: Бојкотот на наставата е на штета на матурантите

Во својот извештај, ГАО посочува дека грешката во Министерството за финансии и даночната служба се должи на користењето на постапката за итни случаи, како и поради застарените филтри во базите на податоци.

Поврзани вести

СЗО: Рекордни 96.000 луѓе починаа од коронавирус во светот за една недела

Слободен печат

Европол: Совладан најопасниот малициозен софтвер во светот

И.И.

Пробиштипското село Турско Рудари на нозе: Жителите на протест против изградба на мини хидроцентрала

Слободен печат

Несекојдневна глетка во Собранието: Мир и спокој меѓу пратениците

ММФ: Стимулациите на Бајден можат да го зголемат БДП на САД за пет отсто за три години

Слободен печат

Кипар ќе започне со постепено намалување на рестриктивните мерки

Слободен печат

Остави Коментар