Државата Оклахома со ултиматум за НБА тимот: Доколку клечат на интонирање на химната ќе плаќаат поголем данок

На властите на Оклахома не им се допаѓа тоа што комплетниот тим се вклучи во борбата против расната нееднаквост.

Владата на американската држава Оклахома му се закани на НБА тимот Оклахома сити тандерс дека ќе ја преиспита одлуката за даночни олеснувања за клубот бидејќи кошаркарите и тренерите иако беа предупредени да не го прават тоа, клечеа при интонирање на американската химна пред натпреварот со Јута.

Властите во Оклахома сметаат дека тој гест е „анто-патриотски“ и дека со него е искажано непочитување кон американската застава.
Поради тоа сенаторот од Оклахома, Шон Роберт му порача на тимот дека ќе ја преиспита одлуката тандерс да има одредени,а не мали даночни олеснувања.

Прочитајте и...  ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

– Доколку челниците на Оклахома сити тандерс и играчите се приклучат на трендот во НБА лигата така што ќе клеќат за време на интонирање на американската химна, можеби ние треба да ги преиспираме даночните олеснувања кои државата Оклахома му ги гарантираше на НБА тимот кога пристигна во овој град – порача Робертс.

Оклахома сити тандерс од 2008 година игра во овој град откако тимот се пресели од Сиетл.
– Само да потсетам дека НБА тимот има договор со нашата држава до 2024 година и дотогаш има договор и за даночни олеснувања – предупредува Робертс.

Прочитај повеќе

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат

ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

Слободен печат

Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Слободен печат

Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Слободен печат

Унгарците открија, Николов се сели во Серија А!? (ФОТО)

Слободен печат