ОПШТЕСТВО

ОПШТЕСТВО

Средба на вицепремиерот Анѓушев со транспортерите на Фени Индустри

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска оствари средба со претставници на транспортните компании, доверители на Фени индустри, претставници на Новалогистик и претставниците...

Конзулов негира за фигарата за коса, ќе ги прати жените да одмораат во Бугарија

-Не е точна веста дека јас сум распишал тендер за набавка на 45 фигара за коса, како Осмомартовски подарок за жените вработени во општината...

Декласифициран извештајот за АКМИС-системот

По барање на Обвинителството и на Судскиот совет Министерството за правда ја тргна ознаката „строго доверливо“ од извештајот за функционирањето на Акмисот. Во декласифицираниот...

Ќе се испитува целисходноста за изградба на жичарница од Козле до Средно Водно

Владата го разгледа новиот текст на Информацијата за изградба на жичарница од Козле до Средно Водно, за период од 1 јули до 31 декември...

Владата ја усвои Стратегијата за реформа на јавната администрација

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои „Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022 година“, и го прифати Акцискиот план за спроведување на...

Усвоен предлог-закон за бесплатна правна помош

На денешната седница Владата на РМ го разгледа и утврди Предлог-законот за бесплатна правна помош, со одлука да биде доставен до Собранието на Република...

Владата предлага измени за изборот на управните тела во МРТ и АВМУ

На својата редовна, 55 седница, Владата го усвои Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Основна цел...

Регулаторна не го почитувала законот кога одобрила поскапување на водата

Владата денеска ја разгледа информација за обврските и роковите кои произведуваат од Законот за утврдување на цени на водните услуги. Од анализата врз основа...

Филипче на форум во Подгорица потпиша писмо за намери за важноста на имунизацијата

На дводневниот министерски форум на земјите од Југоисточна Европа во Подгорица, на кој учествува министерот за здравство Венко Филипче, денеска беше потпишано писмо за...
video

Анѓушев: 2018 и 2019 се години кога треба да се препознаат можностите и да...

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев присуствуваше на „Работната средба за презентација на активностите на Клубот...

Не пропуштајте

Со „Нова Македонија“ пак сме во старата каша

Голема победа за Грција ќе биде ако Коѕијас успее во Скопје да го наметне предлогот „Нова Македонија“, информираат грчките медиуми, но домашните политички аналитичари...

Придружете ни се Facebook