Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Новак Ѓоковиќ зборуваше со новинарите пред настапот на турнирот во Виена.

Првиот тенисер на АТП ранг листата вели дека би било убаво доколку успее да го израмни рекордот на својот идол Пит Сампрас, кој шест години беше најдобар тенисер.

Ѓоковиќ пред настапот на турнирот во Виена порача дека целта му е да го собори рекордот на Рожер Федерер од 310 недели на првото место на АТП ранг листата, но во исто време одби да учествува во дебатата за тоа кој е најдобар тенисер на сите времиња.

Српскиот тенисер се наоѓа во добра позиција да ја оствари целта и да го надмине рекордот на Федерер бидејќи нема да губи поени на АТП ранг листата. Имено, поради пандемијата на коронавирусот, системот на бодување е замрзнат до наредната година.

Прочитајте и...  Сити со петарда го „почести“ Барнли

Овој привремен систем на рангирање кој важи до март идната година за мене е добар бидејќи во тој период освоив доста поени. Правилата се исти за сите и се надевам дека ќе дојдам до историскиот број 1 до март иако во животот многу работи се непредвидливи. Што се однесува до дебатата за најдобриот тенисер на сите времиња, тоа го оставам на другите. Мене не ме интересира. Се обидувам да го задржам првото место на АТП ранг листата, додека растев Пит Сампрас ми беше идол и би било навистина убаво да го израмнам неговиот рекорд – изјави Ѓоковиќ.

Поврзани вести

Сити со петарда го „почести“ Барнли

Слободен печат

Ништо ново во Формула 1, пол позицијата за Хамилтон

Слободен печат

ВИДЕО: Жестока тепачка меѓу Фалангата и Лозарите  во Штип

Слободен печат

Што се случувало во домот на Марадона, болничарката фатена во лага

Слободен печат

Вардар подобар од Пандевци

Слободен печат

Ливерпул во судиското продолжение остана без победата

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian