Дрон прелетал над делот на граничниот премин Јариње: Неговата мистериозност предизвика паника кај косовската полиција

Беспилотното летало го прелетало делот преку ридот и додека специјалните сили на косовската полиција гледале, дронот направил круг и се оддалечил кон ридот од каде што дошол.

Откако дронот се повлече, специјалците сфатија дека не е нивен , па почнале да ги креваат двогледите , а зад куполата на еден од митралезите на еден од нивните борбени возила , имаше и специјалец кој се подготвуваше да стрела врз дронот но тој веќе се одалечи за брдото од каде и дојде

Засега никој не знае за чиј дрон станува збор, се шпекулира дека може да е на КФОР, но тој прелет и прелетување со беспилотни летала предизвика паника кај косовските полицајци, јавија  репортерите  на српската ТВ Прва.

Претходно, хеликоптерите на КФОР неколку пати прелетаче над административните премини Јариње и Брњак, како и северно од Косово.

КФОР соопшти дека го „зголемила бројот и времетраењето на рутинските патроли низ Косово, вклучувајќи го и северот“, како и дека „внимателно ја следи ситуацијата низ Косово“, пишува Косово онлајн.

Веќе осум дена сообраќајот е блокиран на административните премини меѓу централна Србија и Косово , бидејќи Приштина им забрани влез на автомобилите со српски регистарски таблички. Оваа одлука предизвика протест кај Србите, кои ги блокираа патиштата до административните премини

 

Видео на денот